Jak zachować płynność finansową w trakcie spowolnienia gospodarczego
Panująca sytuacja pandemiczna dla wielu przedsiębiorców jest realnym ryzykiem utraty płynności oraz ewentualnej upadłości.
Przedstawiamy przykłady rozwiązań, które chroniły lub przy ciągłości założeń nadal mogą chronić przed potencjalnym zagrożeniem. Przedstawione możliwości mogą pomóc utrzymać się jednostkom gospodarczym na rynku oraz generować przychody na odpowiednim poziomie.
Spowolnienie gospodarcze w Polsce jest relatywnie łagodne, według informacji Głównego Urzędu Statystycznego PKB Polski w 2020 roku spadło o 2,8 proc. Czynnikiem determinującym ten fakt jest struktura polskiego eksportu stanowiąca w większości dobra konsumpcyjne oraz poprawne przejście kryzysu przez Niemcy, naszego głównego partnera handlowego.
Sytuacja makroekonomiczna jednak dynamicznie się zmienia co bezpośrednio wpływa na kondycję sektora przedsiębiorstw. Mocne załamanie inwestycji jednostek gospodarczych, potencjalne negatywne oddziaływanie przyszłych proinwestycyjnych pakietów dedykowanych dla poszczególnych branż, presja płacowa jak również wysoka i niejednorodna inflacja.
Stwarza to szereg nowych problemów jak i działań do zredefiniowania przez przedsiębiorców.
Utrzymanie płynności finansowej jest kluczową kwestią dla poprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz osiągnięciu jej sukcesu. Utrzymanie satysfakcjonującej kondycji pieniężnej pozwala na terminowe regulowanie bieżących zobowiązań oraz zabezpieczenie przedsiębiorstwa na wypadek niewypłacalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta